تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - فرهنگ استفاده از اینترنت
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز دوشنبه 25 مارس, 2019 5:28 amپاسخ به موضوع  [ 2 پست ] 
 فرهنگ استفاده از اینترنت 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست فرهنگ استفاده از اینترنت
طبق نظر کارشناسان مصرف‌کنندگان شبکهٔ اینترنت در پنج سال آینده به بیش از ۲۰ میلیون نفر افزایش پیدا کند که از این طریق روزانه تعداد بیشتری با استفاده از این ابزار پیشرفته با دنیای اطلاعات آشنا می‌شوند.

اما آنچه در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است استفادهٔ درست و بهینه این ابزار است که متأسفانه در حال حاضر در بسیاری از مواقع بهره‌مندی بجا و صحیح از شبکهٔ جهانی جای خود را به گشت و گذار و پرسه زدن‌های طولانی و بی‌اثر در بعضی از سایت‌های اینترنتی داده است.
یک کارشناس ارتباطات بر این عقیده است که ”هم‌اکنون اینترنت این امکان را فراهم آورده که ما هم همانند کشورهای دیگر از این شبکهٔ جهانی استفاده کنیم اما در این میان آنچه که طرفداران بی‌شماری را به خود اختصاص داده است چت کردن‌ها و به تعبیری گپ زدن‌هائی است که از این طریق حاصل می‌شود. در واقع پرسه زدن در سایت‌های مجهول و بی‌ربط اینترنت یکی از مواردی است که ساعات زیادی از شبانه‌روز را در بین طرفدارانش به خود اختصاص داده است.“

بابک یوسفی دانشجوی کامپیوتر در این زمینه می‌گوید: ”متأسفانه در ایران نخبه‌گرائی که کذب محض محسوب می‌شود در اینترنت دیده می‌شود. چون خیلی‌ها سعی می‌کنند که بدون داشتن اطلاعات و دانش لازم خودشان را به‌عنوان کارشناسان اینترنتی معرفی کنند در حالی که فاصلهٔ زیادی بین یک کاربر ایرانی و یک کاربر حرفه‌ائی در خارج از کشور وجود دارد. زیرا یک کاربر ایرانی از هر ساعتی که از اینترنت استفاده می‌کند ۴۵ دقیقهٔ آن در سایت‌های غیرمجاز و بیهوده است در حالی که در تمام دنیا حتی چت کردن‌هایشان هم تفاوت دارد. اما کاربرد چت در ایران نیز بیشتر مثل بنگاه‌های دوست‌یابی عمل می‌کند. مثل همان کاری که می‌شود با تلفن انجام داد اما هم‌اکنون با جاذبهٔ اینترنتی انجام می‌شود و این چیزی جز وقت تلف کردن و سرگرمی نیست“.

زمانی که کامپیوتر به کشور ما وارد شد این ابزار به‌عنوان یک پدیدهٔ خارجی تهدید‌آمیز تلقی و با این تفکر که رواج آن خطرآفرین خواهد بود مطرح شد. اما دیری نپائید که همگان به نقش و تأثیر آن در تمام جنبه‌های زندگی پی بردند. زیرا با امکانات نامحدودی که از طریق استفاده از آن در اختیار افراد قرار می‌گیرد شیوه‌های جدیدی برای اندیشیدن، خلق کردن و ارتباط در دنیائی که با انقلاب اطلاعاتی همراه است برای انسان مهیّا می‌شود به شکلی که در تمام دنیا یکی از دغدغه‌هائی که باعث شده تا پیشرفت قابل توجهی در تحقیقات، تجارت، اقتصاد و حتی نوع زندگی افراد حاصل شود استفادهٔ بهینه از امکانات اینترنتی برای بهبود و ارتقاء کیفیت زندگی تک‌تک افراد است.

دکتر اروندی استاد دانشگاه در این باره می‌گوید: ”دنیای اینترنت هم، همانند ابزار دیگر در پیشبرد زندگی افراد نقش به‌سزائی دارد. اما آنچه از اهمیت خاصی برخوردار است نحوهٔ استفاده از آن است. هم‌اکنون بسیاری از افراد به‌خصوص جوانان و نوجوانان امکان دسترسی و استفادهٔ هرچه بیشتر از این سیستم برای آنها مهیا است. پس باید یکی از دلمشغولی‌های آنها استفاده بهینه و درست از امکانات بی‌شمار آن باشد نه گشت و گذار و چرخ زدن طولانی و بی‌هدف در بعضی از سایت‌های اینترنتی. پس با ادامهٔ چنین وضعیتی نباید انتظار داشته باشیم که هم بتوانیم به اطلاعات تازه دست پیدا کنیم و هم کیفیت زندگی را بالا ببریم.“

البته اگر ایران را با دیگر کشورهای دنیا مقایسه کنیم شاید یکی از دلایلی که باعث شده تا استفاده از اینترنت در مملکت ما جایگاه واقعی خود را پیدا نکند به‌دلیل اقتضاء جوانی این شبکه باشد. چرا که در کشور ما هنوز در مقایسه با کشورهای دیگر تحول چندانی در زمینهٔ صنعت و فن‌آوری صورت نگرفته و هرگونه تحول فن‌آوری نیازمند امکانات و بستر مناسب است. هرچند که نباید در این میان دانش، آگهی و فراگیری علوم متفاوت را نادیده گرفت زیرا هرگونه نوآوری و پیشرفت مستلزم اطلاعات و سطح علمی عموم است و محور اصلی توسعه، انسان است که با مطالعات گسترده و تحقیقات این امکان فراهم می‌شود تا همگام با فن‌آوری حرکت کنند. در حالی که در کشورهای پیشرفته و صنعتی از همان ابتدا کودکان در مراحل آغازین یادگیری در سطح آموزش‌های ابتدائی در مدارس با اولین آموزش‌های کلاسیک روبه‌رو می‌شوند و به‌طور هم‌زمان با کامپیوتر و نقش آن در زندگی آشنا می‌شوند. به‌عنوان مثال کشور ژاپن برای استفادهٔ همگان از این‌گونه ابزارها تا حدی پیشرفت کرده است که نه تنها در مراکز عمومی بلکه در منازل برای افرادی مثل خانم‌های خانه‌دار و یا افراد از کار افتاده و حتی بچه‌هائی که هنوز به سنین مدرسه نرسیده‌اند امکاناتی را فراهم آورده، به شکلی که استفاده از سیستم‌های رایانه‌ای حتی برای خواندن و نوشتن در بین عموم مردم رایج است و همهٔ افراد در حوزه‌های کاری خود باید استفادهٔ بهینه را از آن به‌عمل آورند. زیرا در این‌گونه کشورها استفاده از این فن‌آوری نوین برای کمک به فکر و سرعت بخشیدن به توانائی‌های بالقوه در اختیار افراد قرار دارد. هرچند که پیاده کردن سیستم‌هائی با این عظمت و کاربرد آنها در تمام جوامع نیاز به سرمایه‌گذاری عظیم و بلندمدتی دارد که بایستی از طریق دستگاه‌های اجرائی در جهت بهاء دادن و شکوفا کردن خلاقیت‌ها به افراد اختصاص داده شود. با توجه به تحقیقات به‌عمل آمده در دههٔ ۱۹۸۰ تنها ۱۰ درصد سرمایه‌گذاری‌ها در دنیا به فن‌آوری اطلاعات اختصاص داشت. حال آنکه همین رقم در سال ۱۹۹۹ به ۴۰ درصد و در سال ۲۰۰۰ به ۵۳ درصد و در سال ۲۰۰۲ به ۶۱ درصد بالغ شد که این خود معیاری است برای توسعه‌یافتگی بسیاری از کشورها.
دکتر مقدمی جامعه‌شناس معتقد است: ”همهٔ سازمان‌ها، ادارات و ارگان‌های دولتی و غیردولتی سرمایه و بودجه‌ای را جهت توسعهٔ امکانات رایانه‌ای و آموزش نیروهای متخصص و فرهنگ‌سازی صورت دهند زیرا با وارد شدن هر پدیدهٔ نوینی باید به موازات آن فرهنگ استفاده از آن هم ایجاد شود و با ضوابط اجتماعی تلفیق پیدا کند نه اینکه با جهانی شدن علوم رایانه‌ای ما هنوز روش، کاربرد و حتی سیاست استفاده از آن را ندانیم البته ناگفته نماند که عدم درک درست و فهم ناکافی در چگونگی استفاده از آن هم می‌تواند خطرساز باشد.“
بدون شک دانش و آگاهی و داشتن طرح و برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی هرچه بیشتر و بهتر، در استفاده از فن‌آوری اطلاعات و توسعهٔ ارتباطات نقش اساسی را ایفاء می‌کند. اما اینکه چگونه می‌توان این دانش را ایجاد کرد، جز از طریق آموزش به شکل دیگری امکان‌پذیر نیست که حقیقتاً مراکزی مثل دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و مدارس می‌توانند به شکل وسیع و گسترده در این امر دخیل باشند.
البته در این میان خانواده نیز بی‌تأثیر نیست. اما متأسفانه درحال حاضر بسیاری از خانواده‌ها کامپیوتر و استفاده از اینترنت را فقط به عنوان یک سرگرمی و تفریح برای فرزندان خود تلقی می‌کنند. در حالی که تا وقتی فرهنگ استفاده از چیزی را ندانیم نمی‌توانیم وجود آن را به‌عنوان یک سرگرمی سالم فرض کنیم. زیرا در دنیای امروز و تعاملات آن و برای برقراری ارتباطات همه‌جانبه بهره‌مندی و استفادهٔ مناسب از علوم رایانه‌ای بدون داشتن طرح، برنامه و هدف امکان‌پذیر نیست که وجود این فاکتورها همراه با دانش و آگاهی لازم ما را در چگونگی استفاده از اینترنت کمک خواهد کرد.

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


سه شنبه 23 سپتامبر, 2008 2:16 pm
مشخصات شخصی
آواتار کاربر

عضو: یکشنبه 16 مارس, 2008 5:54 pm
پست ها: 301
پست Re: فرهنگ استفاده از اینترنت
نواندیش مدرس یکی از مؤسسات کامپیوتری در این زمینه می‌گوید: ”در حال حاضر در بسیاری از کشورها مردم به‌جای خرید حضوری از مراکز خرید، به خرید و فروش از طریق اینترنت روی آورده‌اند. یعنی تجارت الکترونیکی و یا به تعبیری خرید و فروش وسایل و سرویس‌ها از طریق شبکهٔ جهانی اینترنت. اما در کشور ما به دلایل مختلفی مانند نبود قوانین تجارت الکترونیک، عدم کارت‌های اعتباری مطمئن و با پشتوانه و نبود سیستم یکپارچهٔ بانکی هنوز این فن‌آوری جدید و تجارت الکترونیک رایج نشده است و بیشتر افرادی هم که با کامپیوتر و اینترنت آشنائی دارند به‌خصوص آنهائی که از سن و سال پائین‌تری برخوردار هستند دوست دارند کامپیوتر را فقط در حدّ برنامه‌های پیش‌ پا افتاده، بازی‌های کامپیوتری و گردش و توقف در سایت‌های بی‌ربط و بی‌هدف بدانند که به‌نظر من این وب‌گرد‌ها هیچ تفاوتی با ولگردهای خیابانی ندارند که قطعاً کار آنها بی‌حاصل خواهد بود. البته خوشبختانه تعداد بسیار زیادی از افراد متخصص، توانا و علاقه‌مند به کامپیوتر هم وجود دارند که در این زمینه مشغول به‌کار هستند و در تلاش هستند تا از طریق مطالعات و تحقیقات گسترده، ایده‌های جدید و نوئی را در زمینهٔ علوم کامپیوتری ارائه دهند که این خود جای خوشحالی است.“

اما گذشته از تمام مواردی که در زمینهٔ اینترنت و علوم کامپیوتری هر روز توسط متخصصان و صاحب‌نظران مطرح می‌شود یکی از پدیده‌های بسیار مهمی که امروزه در جامعهٔ ما نمود پیدا کرده ازدواج‌های اینترنتی است. وقتی به عقب برمی‌گردیم، می‌بینیم که زمانی در بین عده‌ای از جوانان ازدواج‌های تلفنی و خیابانی باب شده بود. چون تنها وسیله‌ٔ ارتباطی آنها، تلفن بود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فن‌آوری و با پدید آمدن شبکهٔ اینترنت، ازدواج‌های تلفنی و خیابانی جای خود را به دوستی‌ها و ازدواج‌های اینترنتی داده است، به شکلی که بسیاری از دختران و پسران ساعت‌ها پشت کامپیوتر می‌نشینند و در اینترنت به چت کردن می‌پردازند. پس از مدتی که هم‌صحبت خود را از این طریق یافتند با یکدیگر قرار می‌گذارند تا هر شب در ساعت مشخصی روی خط اینترنت باشند. مدت‌ها به همین طریق می‌گذرد تا اینکه دیری نمی‌پاید که این ارتباط و دوستی به ازدواج ختم می‌شود. البته هیچ معلوم نیست که سرانجام آن چه می‌شود؟ در حقوق خانواده آمده است که ”ازدواج عقدی است که به موجب آن زن و مرد به‌منظور تشکیل خانواده و شرکت در زندگی مشترک باهم پیمان زناشوئی می‌بندند و اسلام نیز ازدواج را امری مقدس می‌داند و از آن به رأفت و مهربانی یاد کرده است.“ اما امروزه شاید کمتر به این امر توجه شود. زیرا به‌جای انتخاب درست و آگاهانه، شیوه‌های همسریابی اینترنتی مرسوم شده به شکلی که تشکیل خانواده بر جست‌وجو کردن در اینترنت و چت کردن استوار شده است نه بر همدلی و صمیمت و عواطف گرم انسانی.
دکتر مدنی روانشناس در این زمینه می‌گوید: ”انسان موجودی است که به‌صورت اجتماعی آفریده شده و اجتماعی شدن در آدمی مانند بسیاری از غرایز فطری دیگر نیاز به تماس داشتن با دنیای بیرون و راهنمائی و تربیت دارد. البته این بدان معنا نیست که برای برقراری ارتباط و کسب تجربه با توسل به تکنولوژی و دستاوردهای جدید و آگاهی، دانش و معیارهای درست و انسانی را نادیده گرفت. زیرا در یک ازدواج سالم بلوغ جنسی، عقلی، روانی و اجتماعی، شناخت نقاط ضعف و قوت، داشتن صداقت و تعهد نسبت به زندگی مشترک و نیز ایمان و تقویت از مهمترین فاکتورهای اساسی محسوب می‌شود. اما امروزه می‌بینیم که با این نوع انتخاب توجه چندانی به آنها نمی‌شود.“ دکتر مدنی بر این عقیده است که ”اینترنت به‌عنوان یک ابزار علمی و تخصصی سهم بسیار مهمی در پیشبرد علوم بشری دارد. اما متأسفانه امروزه شاهد هستیم که اغلب جوانان به‌وسیلهٔ اینترنت امکان صحبت کردن و گپ زدن با افرادی که هیچ‌گونه شناختی نسبت به آنها ندارند، برای خود فراهم کرده‌اند و در این میان هنگام چت کردن با فرد مقابل چون امکان ارتباط چهره به چهره برای آنها میسر نیست فقط می‌توانند یک چهرهٔ ساختگی و تصویر مجازی را از فرد مقابل در ذهن خود تصور کنند که حتی گاهی با اولین دیدار و قرار ملاقات از دیدن چهره‌های یکدیگر متعجب خواهند شد. البته در بیشتر مواقع حتی صحبت‌هائی که در حین چت کردن بین آنها رد و بدل شده است از واقعیت و صداقت فاصلهٔ زیادی دارد که این خود مشکلاتی را در ادامهٔ مسیر زندگی برای آنها ایجاد می‌کند.“
کارشناسان و متخصصان امور خانواده بر این باور هستند که ”اینترنت نه تنها نمی‌تواند جلوی بالا رفتن سن ازدواج جوانان را بگیرد بلکه هر روزه از تعداد ازدواج‌های آگاهانه و اطمینان خاطر خانواده‌ها به این شیوه کاسته خواهد شد که این معضل رفته‌رفته با پیچیدگی بیشتری همراه خواهد بود.“

خانم جوانی که به یکی از دادگاه‌های خانواده مراجعه کرده است در این باره می‌گوید: ”همیشه فکر می‌کردم می‌توانم همسر واقعی خود را از این طریق پیدا کنم اما نمی‌دانستم پس از مدت کوتاهی تازه به واقعیت‌های زندگی او پی می‌برم. زمان که ساعت‌ها باهم چت می‌کردیم و به گفت‌وگو می‌نشستیم همهٔ تصور من بر این بود که گفته‌های او صادقانه است اما بعد از این مدت متوجه شده‌ام که او نه تنها صداقت نداشته بلکه با رفتار و اعمال خود زندگی را برایم غیرممکن کرده است. در حالی که در آن دوران، فقط نقش بازی می‌کرده و با تکرار کلمات و اصطلاحات علمی خود را یک فرد روشنفکر و بااصالت نشان می‌داد.“
بدین‌ترتیب می‌بینیم که نوع کاربرد اینترنت در بعضی کشورهای جهان سوم و در حال توسعه مثل کشور ما به‌دلیل عدم استفادهٔ درست و مناسب، مشکلاتی را به همراه داشته است. به شکلی که حتی به‌دلیل عدم آگاهی و استفادهٔ بهینه و نیز همگانی شدن این شبکهٔ ارتباطی قبل از آنکه در جهت توسعه و پیشرفت به‌کار رود برای گذراندن وقت و پر کردن تنهائی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که اینترنت در کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی به‌دلیل پیشرفت‌های قابل توجهی که در زمینهٔ علوم و صنایع مختلف ایجاد شده کاربرد فراوان و بسیار گسترده‌ای را پیدا کرده است.
استفاده از کنترل کیفیت کارخانجات، برنامه‌ریزی، انبارداری، عملیات بانکی، آمارگیری، کشاورزی، آموزش روبات‌ها، پست الکترونیکی، هوش مصنوعی، نگهداری سوابق مالی، امنیت کنترل پروژه‌ها، زمینه‌های فضائی، تجارت، آموزش و ... از جمله مواردی است که به‌وسیلهٔ کامپیوتر انجام می‌شود و اینترنت نیز جدا از یک وسیلهٔ ارتباطی، در مباحث علمی و تخصصی توانسته بعضی از مشکلات را در کمترین زمان حل و تا حدی در استفاده از وقت و انرژی صرفه‌جوئی کند. بسیاری از صاحب‌نظران بر این عقیده هستند که ”اینترنت توانسته است به‌عنوان یک وسیلهٔ ارتباطی سازنده، گوشه گوشهٔ دنیای امروز را از تمام داده‌ها و اطلاعات آنی سرشار و با قافلهٔ ارتباطات همراه کند اما از طرفی استفادهٔ نادرست از آن هم می‌تواند پیامدهای نامطلوب و مخرّبی همچون احساس پوچی، خستگی و پرخاشگری را برای عده‌ای از افراد به‌وجود آورد.

_________________
مقیم بر سر راهش نشسته ام چون گرد
بـدان هـوس کـه بدیــن رهـگـذار بــاز آیــد


سه شنبه 23 سپتامبر, 2008 2:20 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 2 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه