تالار گفتگوی میکرو رایانه - مشاهده موضوع - Redirect ری دایرکت 301 و 302 چیست و تفاوت آن ها
مشاهده پست های بی پاسخ | مشاهده موضوعهای فعال تاریخ امروز شنبه 25 ژانویه, 2020 5:48 pmپاسخ به موضوع  [ 5 پست ] 
 Redirect ری دایرکت 301 و 302 چیست و تفاوت آن ها 
نویسنده پیام
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Redirect ری دایرکت 301 و 302 چیست و تفاوت آن ها
ریدایرکت Redirect عبارت است از اینکه بخواهیم آدرس یک سایت یا یک صفحه ای از یک سایت را به آدرس دیگری هدایت کنیم. معمولا کسانی که سایت یا وبلاگ دارند از این موضوع زیاد استفاده کرده اند. حالا می خواهیم در اینجا بررسی کنیم و ببینیم که این دو ری دایرکت redirect چیستند و چه تفاوت هایی با همدیگه دارند و همچنین نحوه رفتار یک موتور جستجو با این دو چگونه است؟

ری دایرکت 301 یا ریدایرکت دائمی ( Permanent Redirect )

ری دایرکت 301 که ری دایرکت دائمی Permanent Redirect نیز نامیده می شود وقتی کاربرد خواهد داشت که بخواهید یک url از سایت خود را به url دیگر به صورت Permanent یا دائمی منتقل کند که با اینکار کلیه افرادی که وارد آدرس اولیه شوند به طور اتوماتیک به آدرس دوم هدایت خواهند شد. این مورد زمانی که شما بخواهید domain سایت خود را عوض کنید بسیار به کار خواهد آمد، چون می توانید کلیه کاربران سایت خود را به domain جدید هدایت کنید.

301 ریدایرکت برای آدرس های داخلی سایت نیز بسیار کاربرد دارد. نمونه ساده از آن انتقال آدرس های بدون www به با www و حذف صفحات تکراری است که در SEO موثر خواهد بود و در تاپیک سئو همین تالار میکرورایانه به آن اشاره شده و بعدا نیز در این مورد بحث خواهم کرد. این نوع ریدایرکت همان طور که تمام کاربران سایت را از یک آدرس به آدرس دیگر منتقل می کند، ربات های موتور جستجو را نیز به از آدرس قدیمی به آدرس جدید انتقال می دهد. درواقع ری دایرکت دائمی ( Permanent Redirect ) که با شماره 301 مشخص شده به موتور جستجو می گوید که برای همیشه آدرس جدید را به جای آدرس قدیمی Index کن، که با این کار تمام ترافیک و احتمالا رتبه یا رنک rank آن آدرس نیز به آدرس جدید منتقل خواهد شد و بعد از مدتی آدرس قدیمی کلا از موتور جستجو حذف می شود.


سه شنبه 18 نوامبر, 2008 7:51 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: Redirect ری دایرکت 301 و 302 چیست و تفاوت آن ها
ری دایرکت 302 یا ریدایرکت موقت ( Temporary Redirect )

ری دایرکت 302 بنام ری دایرکت موقت ( Temporary Redirect ) یا موقتی نیز شناخته می شود و به علت اینکه موتور های جستجو رفتار متفاوتی را نسبت به آن نشان می دهند کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

اما موقت یا موقتی یعنی چه؟
فرض کنید یکی از صفحات سایت یا وبلاگ شما که روزانه بازدید زیادی هم دارد دچار مشکل می شود یا تصمیم دارید که تغییراتی در آن انجام دهید که منجر به عدم در دسترس بودن آن صفحه خواهد شد. در این گونه موارد به دلیل اینکه آن صفحه قرار نیست کلا حذف شود، 301 ریدایرکت کاربردی نخواهد داشت و 302 ریدایرکت (موقت) راه عاقلانه ای است.

موتور جستجو با دیدن آدرسی که به صورت 302 ریدایرکت به آدرس دیگری منتقل شده است، آدرس اولیه را حذف نمی کند بلکه آدرس اولیه را بر اساس رنک و با محتوای آدرس دوم Index می کند و در واقع محتوای آدرس دوم به پای آدرس اول نوشته می شود. این موضوع تا زمانی ادامه پیدا خواهد کرد که صفحه اولیه سایت شما آماده شده و 302 ریدایرکت را از روی آدرس اولیه حذف کنید و به این ترتیب مجددا کاربران به همان صفحه اولیه هدایت خواهند شد و رنک آن صفحه در موتور جستجو حفظ می شود.


سه شنبه 18 نوامبر, 2008 7:53 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: Redirect ری دایرکت 301 و 302 چیست و تفاوت آن ها
چرا این روش به طور کلی کارساز نیست؟

در سال های قبل هکر ها از این روش سوء استفاده کردند، به طوری که با نوشتن یک exploit هنگام ورود ربات موتور جستجوی گوگل به سایت، آن را به صورت 302 به یک سایت با رنک بالا هدایت می کردند که در این صورت کلیه مطالب آن سایت برای دامین هکر ها ثبت می شد و در حقیقت 1 سایت با تمام مطالب و keyword های یکسان، مانند سایت قربانی در موتور جستجو ثبت می شد.
نحوه رفتار موتور جستجوی گوگل هم به این شکل است که از بین 2 صفحه کاملا یکسان تنها یکی از آن ها را نگه می دارد و هکر ها با تکنیک های خاص کاری می کردند که سایت خودشان نسبت به سایت قربانی رتبه و ارجحیت بیشتری پیدا کند و به این ترتیب به مرور سایت قربانی از گوگل حذف می شد و تمام keyword های آن سایت برای دامین هکرها به ثبت می رسید.
exploit نوشته شده به گونه ای بود که تنها ربات موتور جستجو را شناسایی و به سایت قربانی هدایت می کرد، اما در صورتی که یک کاربر عادی وارد سایت می شد، کاربر به صفحه اصلی خود سایت یا سایتی که خود هکر مدد نظرش بود هدایت می شد. مطابق شکل زیر:

ضمیمه:
Redirect.jpg


بر این اساس گوگل برای رفع این مشکل، 302 ری دایرکت را فقط محدود به دامین فعلی سایت کرد، بنابراین تنها می توانید 302 ریدایرکت را از صفحه ای به صفحه دیگری که مربوط به یک دامین است انجام دهید.

در حال حاضر فقط موتور جستجوی گوگل است که به 302 ریدایرکت توجه می کند اما موتور هایی مثل یاهو و MSN این نوع ری دایرکت را مانند 301 ریدایرکت فرض می کنند و به همین دلیل است که Temporary یا 302 ریدایرکت (موقتی) کاربرد زیادی ندارد.


برای مشاهده تصاویر و دانلود فایل های ضمیمه ، لازم است در سایت ثبت نام کرده و با نام کاربری خود وارد شوید. در حال حاضر ثبت نام در سایت رایگان است.


سه شنبه 18 نوامبر, 2008 7:55 am
مشخصات شخصی WWW
آواتار کاربر

عضو: شنبه 24 نوامبر, 2007 7:39 pm
پست ها: 546
آدرس: تهران
پست Re: Redirect ری دایرکت 301 و 302 چیست و تفاوت آن ها
تشخیص نوع ریدایرکت توسط موتور جستجو

اگر توجه کرده باشید در هر دو ری دایرکت وقتی کاربر آدرس اولیه را وارد می کند، اتوماتیک به آدرس دوم منتقل می شود و در مرورگر نیز تنها آدرس دوم نمایش داده خواهد شد، پس یک موتور جستجو چگونه فرق بین این دو را تشخیص می دهد؟

به طور مثال فرض کنید وارد صفحه ای از سایت میکرورایانه می شوید که آن صفحه وجود ندارد، در این حالت مرورگر شما can not display یا صفحه 404 را نمایش می دهد. وقتی صفحه ی درخواستی شما بر روی سرور موجود نباشد، از طرف سرور یک کد 404 که به آن HTTP Status گفته می شود به مرورگر ارسال می شود که مرورگر از طریق این کد متوجه می شود که صفحه وجود ندارد. در مورد ری دایرکت ها هم چنین موضوعی وجود دارد با این تفاوت که وقتی یک ربات موتور جستجو وارد صفحه ای می شود که آن صفحه به جای دیگری ری دایرکت شده است، بسته به نوع ریدایرکت یک کد HTTP Status از نوع 301 یا 302 دریافت می کند که از طریق این کد نحوه عملکرد موتور جستجو مشخص می شود. برای مشاهده Status code ها به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_HTTP_status_codes

همچنین می توانید برای چک کردن وضعیت آدرس های مختلف به سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.seoconsultants.com/tools/headers.asp


سه شنبه 18 نوامبر, 2008 7:55 am
مشخصات شخصی WWW

عضو: دوشنبه 15 سپتامبر, 2014 1:54 pm
پست ها: 1
پست Re: Redirect ری دایرکت 301 و 302 چیست و تفاوت آن ها
یه سوال دارم اگر من یه لینک داشته باشم که نام انگلیسی داره و در گوگل شناخته شده هست حالا می خوام به فارسی نام گذاری می کنم می تونم از ریدایرکت استفاده کنم و نام قبلی رو عوض کنم یعنی دیگه مطلبی با اون اسم وجود نداشته باشه و اسم جدید رو ریدایرکت کنم.من این کارو انجام دادم ولی خطای 404 میده.لطفا کمکم کنید.


دوشنبه 15 سپتامبر, 2014 2:03 pm
مشخصات شخصی
مشاهده پست های قبلی:  نمایش بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 5 پست ] 

افراد آنلاین

کاربر حاضر در این تالار : - و 1 مهمان


شما نمی توانید در این تالار موضوع جدید باز کنید
شما نمی توانید در این تالار به موضوع ها پاسخ دهید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را ویرایش کنید
شما نمی توانید در این تالار پست های خود را حذف کنید
شما نمی توانید در این تالار ضمیمه ارسال کنید

جستجو برای:
پرش به:  
cron
استفاده و نقل از مباحث سایت، فقط با ذکر منبع و لینک سایت میکرورایانه مجاز است.
Copyright © 2006 - 2010 MicroRayaneh - Powered by phpBB © phpBB Group
Valid CSS2 Valid XHTML 1.0
طراحی سایت : میکرو رایانه